Наближається сумна дата в історії України - і 80-ті роковини Голодомору 1932-1933 років. Ця страшна трагедія забрала життя мільйонів безневиних людей.23 листопада разом з усією Україною Новоселичина віддасть данину пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років.
Розсекречені документи, живі свідки, історичні дослідження відкрили нам страшну правду, яка дозволяє збагнути масштаб трагедії. Маємо зрозуміти самі і розповісти світові про те, що нищилася основа нашого духу - родина, віра в Бога і любов до землі. Голодомор - це не лише національне лихо, це трагедія людства. Досі не віриться, що у нас раптово зник хліб, люди залишилися без зернини. І це в урожайний 1932-й рік. Пухли старі й малі, вимирали роди і села. Це був справжній голодомор, організований комуністичною партією та її керівництвом на чолі зі Сталіним. Його метою було примусити українських селян йти до колгоспів, придушити будь-який спротив радянській владі. Тільки протягом 1932-1933 рр. загинула п'ята частина сільського населення України. За різними оцінками, штучний голодомор забрав від семи до десяти мільйонів життів.
У селян було відібрано землю, коней, худобу, реманент. Вони перестали бути господарями на своїй землі. Хліборобів перетворили у безправних колгоспників, які вже не розпоряджалися зібраним урожаєм, його можна було вільно вивозити з України. Було запроваджено масовий терор проти заможного селянства – куркулів . Сотні тисяч українських селян виселено з рідного краю на далеку північ, у Сибір. Селянство відповідало на більшовицький терор протестом. Цілі сільські райони були охоплені повстаннями. У селян працівники ДПУ відбирали не тільки залишки зерна, а й інші харчові запаси - сухарі, картоплю, буряки, сало, соління тощо, а те, що було придбане з великими труднощами і втратами в інших районах конфіскувалося на станціях та в ешелонах.
У 1932-1933 рр. українці з польських берегів Збруча і Бугу пускали плоти з харчами, і польські прикордонники дивилися на це крізь пальці. Вони не стріляли. Стріляли радянські прикордонники в українців, які намагалися перехопити ці плоти. Щоб перешкодити самочинним утечам величезної маси голодуючих за межі республіки, на її кордонах було розміщено загороджувальні загони внутрішніх військ.Намагаючись врятуватися, тисячі селян йшли в міста, де навесні скасували хлібні карточки і можна було купити хліб. Але сільським жителям нічого не продавали. Дороги, що вели до міста, були блоковані. Усе ж тисячі селян пробиралися туди, та не знаходили порятунку, вмирали просто на вулицях.
У людей розпухали обличчя, ноги, животи. Померлих, а часто й ще живих звозили й скидали в ями й закопували. Прагнучи врятувати від голодної смерті хоча б дітей, селяни везли їх у міста й залишали в установах, лікарнях, на вулицях. Голод охопив усю Україну, але небачених розмірів набув на півдні, сході та в центрі України.Доведені до відчаю люди їли жаб, мишей, щурів, горобців, земляних хробаків і слимаків, мололи кістки на борошно, варили шкіру із взуття, уживали в їжу кульбабу, реп'яхи, проліски, липу, акацію, щавель, кропиву. А законом від 7 серпня 1932 року заборонялося збирати колоски на полі навіть перед їх заорюванням. За збирання колосків звинувачений карався не нижче п'яти років ув'язнення в далеких таборах з конфіскацією майна , або до найвищої міри покарання (розстрілу).
Хоча наше село Ванчиківці оминула трагедія 1932 – 1933 роках але більшовицькі вожді в Москві вирішили організувати такий голодомор у 1946 – 1947 роки.
Для вшанування пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій учні Ванчиківецької ЗОШ І-ІІІ ступенів щороку збираються біля пам'ятнику «Жертвам cталінських репресій», який було споруджено в світлу пам'ять про:
- Боінчан Афанасій Олександрович 1902 р.н. румун
- Боінчан Олена Миколаївна1904 р.н. румунка
- Бордіан Варвара Іванівна 1915 р.н. румунка
- Бордіан Гавріїл Іванович 1907 р.н. румун
- Бордіан Калін Гавріїлович 1932 р.н. румун
- Карп Олександра Миколаївна 1930 р.н. румунка
- Карп Іван Миколайович 1922 р.н. румун
- Карп Іван Федорович 1902 р.н. українець
- Карп Микола Іванович 1902 р.н. румун
- Карп Ольга Миколаївна 1926 р.н. румунка
- Карп Ольга Федорівна 1907 р.н. румунка
- Карп Сільвестр Миколайович 1909 р.н. румун
- Карп Софронія Семенівна 1903 р.н. румунка
- Карп Федір Федорович арештований у 1949 р.
- Карп Василь Федорович 1918 р.н. румун
- Карп Володимир Миколайович 1929р.н. румун
- Кіріак Прококопій Нікітович 1904 р.н. румун
- Куку Андрій Миколайович 1906 р.н. румун
- Діліон Агафія Антоновна 1896 р.н. румунка
- Діліон Віктор Петрович 1925 р.н. румун
- Діліон Віра Федорівна 1868 р.н.
- Діліон Микола Іванович 1865 р.н.
- Діліон Петро Васильович 1894 р.н. румун
- Діліон Серафим Петрович 1929 р.н. румун
- Долган Серафим Фоміч 1916 р.н. румун
- Флоря Федір Іванович 1924 р.н. румун
- Глігор Аксентій Степанович 1891 р.н. румун
- Папук Василь Олександрович 1891 р.н. румун
- Постолатій Федір Порфірович 1899 р.н. румун
- Сака Володимир Іванович 1908 р.н. румун
- Танащук Іван Васильович 1930 р.н. українець
- Танащук Феодосій Васильович 1906 р.н. українець
( за матеріалами Чернівецького архіву СБУ)
У ці дні, коли по всій Україні відбудуться численні заходи-реквієми, засвітіть «свічу пам'яті», зробімо все для того, щоб ніколи більше подібна трагедія не спіткала Україну.
|